Jak czytać datę na opakowaniu jedzenia?

Najlepiej spożyć przed czy należy spożyć przed?

Chcę dzisiaj zwrócić Waszą uwagę na dwa zwroty, które można znaleźć na opakowaniach produktów żywnościowych. 

Pierwszym z nich jest: należy spożyc przed.

Napis taki znajdziecie najczęściej na nabiale, wędlinach i mięsie. Są to produkty, które szybko się psują i jest wysoko prawdopodobne, że po dacie wydrukowanej na opakowaniu będą już zepsute. Raczej nie powinniśmy spożywać tych produktów, bo może się to skończyć zatruciem. 

Drugi napis: najlepiej spożyć przed. 

Zazwyczaj można go znaleźć na produktach suchych, jak kasze, makarony, mąka, itp. Oznacza to, że produkt zachowa wszystkie swoje cechy (takie, jak zaraz po wyprodukowaniu) do wydrukowanej daty. Po tej dacie produkt nadal będzie nadawał się do spożycia. Lekko mogą zmienić się jego właściwości, na przykład: cukier zbije się w grudkę, miód się skrystalizuje i zrobi gęsty, mąka będzie miała większą wilgotność. 

Produkty z tej grupy spokojnie można jeść dużo dłużej, niż sugeruje to data na opakowaniu. Ile dłużej? Dni, miesiące, a nawet lata… wszystko zależy od nas i naszego sposobu przechowywania. Produkt po terminie należy sprawdzić organoleptycznie, czyli smak, zapach, wygląd. Jeśli któryś z parametrów nam nie odpowiada, nie należy go spożywać. 

Należy spożyć przed czy najlepiej spożyć przed?Jak czytać datę na produkcie.

About the author

wyjadalnia

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *