Ogórki małosolne

To co można powiedzieć jako o wyjadaczu,  to to, że kocham ogórki małosolne i kiszone! Może Wy też, dlatego dzisiaj taki podstawowy przepis.

Składników nie podaję konkretnie, bo to różnie wychodzi – zależy od wielkości ogórków i słoików. Najważniejsze, żeby zachować proporcje zalewy. Początkujący mogą użyć np. 1kg ogórków a za kilka dni zrobić kolejną partię. W ten sposób można zapewnić sobie stały dostęp do ogórków przez dłuższy czas.

Składniki:

  • koper
  • chrzan
  • czosnek
  • drobne ogórki gruntowe
  • zalewa: 1 litr wrzącej wody zmieszany z 1 łyżką soli 

 

Słoiki należy wyparzyć. Pierwszy sposób – na mokro – do garnka należy włożyć ściereczkę, napełnić, włożyć słoiki i osobno pokrywki, zalać wodą (słoiki mają być zakryte) i gotować co najmniej 25 minut od zagotowania wody. Drugi sposób – na sucho – słoiki i pokrywki należy umyć, włożyć do zimnego piekarnika (pokrywki osobno), nastawić temperaturę na 100 stopni i „piec” słoiki przez 25 minut. Trzecia – trochę ryzykowna – nowe słoiki i pokrywki można po prostu sparzyć wrzątkiem.

Chrzan obrać i pokroić w plastry. Do słoików wrzucić parę kawałków chrzanu, po 2 ząbki czosnku oraz koper. Następnie układać w nich ciasno ogórki i zalać wrzącą zalewą. Zakręcić słoiki, podstawić na ściereczce do góry dnem i trzymać na blacie kuchennym przez ok. 3 dni. Po tym czasie ogórki schować do zimnego miejsca np. do piwnicy albo lodówki.

About the author

wyjadalnia

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *