Mrożona zielona herbata

Mrożona zielona herbata idealna na gorące dni. 

Latem sama woda nie wystarcza. Gdy jest gorąco chce się pić mocno schłodzone i często bardzo słodkie napoje. Ten napój z zielonej herbaty idealnie zaspokoi pragnienie, a przy tym jest naturalny i zdrowy. Będzie zawierał tylko tyle cukru, ile zechcecie – ja proponuję 1 i 1/2 łyżeczki na dzbanek napoju, co moim zdaniem jest racjonalną porcją.

Herbaty nie zalewam wrzątkiem. Najbardziej smakuje mi parzona wodą o mniejszej temperaturze. Jest wtedy łagodna i bez posmaku goryczki. Dlatego mieszam wrzątek z przegotowaną, zimną wodą (lub wodą z butelki czy kranówką z filtra). Najlepiej jest użyć dobrej jakościowo, liściastej herbaty, herbata w torebkach również się dobrze sprawdzi. Herbata ma być mocna- w końcu dodamy do niej lód, który będzie ją rozcieńczał. Należy ją przygotować z wyprzedzeniem, minimum kilka godzin przed planowanym podaniem. Proponuję zrobić ją rano, żeby w południe, podczas największego upału mieć ją już gotową w lodówce.

Składniki (na 1 dzbanek):

  • zielona herbata, 4 łyżeczki (lub 2 torebki)
  • zimna woda, 250ml
  • wrzątek, 1l 
  • cukier trzcinowy, 1 i 1/2 łyżeczki
  • sok z cytryny, 2 łyżki
  • świeża mięta, kilka listków
  • kostki lodu, dużo

 

Herbatę odmierzyć w dzbanku do parzenia, zalać mieszanką wrzątku i zimnej wody i  parzyć przez 5 minut. Wyciągnąć herbatę, dodać cukier trzcinowy i wymieszać. Odstawić do ostudzenia (minimum 45 minut). Dodać sok wyciśnięty z cytryny, kostki lodu. Podawać od razu lub dodatkowo schłodzić w lodówce. Przed podaniem dodać listki mięty (najlepiej jest klasnąć, trzymając je w ręce- uwolni to ich aromat).

About the author

wyjadalnia

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *