Pasta z dyni i papryki

Dyniowo- paprykowa pasta kanapkowa.

Po popularności Ajvaru, zaczęłam myśleć nad inną pastą, która może urozmaicać codzienne kanapki. Pasta dyniowo-paprykowa jest lekko słodka, pikantna i dymna. Z powodzeniem można nią posmarować pieczywo, zamiast masła.

Polecam zrobić w podanej ilości, przelać do słoiczków, pasteryzować. Można też zmniejszyć proporcje, ale lepiej zrobić więcej i cieszyć się nią przez całą zimę.

Najlepiej jest rozpocząć od pieczenia papryki, a następnie upiec cebulę, czosnek i dynię. Dynię można obrać ze skórki przed pieczeniem, albo upiec ze skórką i dopiero później wyciągnąć dynię ze skórki za pomocą łyżki. Jak kto woli.

Składniki (3-3,5l pasty,czyli kilkanaście słoiczków pojemności 200-300ml):

  • miąższ dyni, ok. 2kg
  • czerwona papryka, 6 sztuk (ok. 1kg)
  • cebula, 1 sztuka
  • ostra papryczka, 1 sztuka
  • czosnek, 2 ząbki
  • sok wyciśnięty z 1/2 cytryny 
  • wędzona słodka papryka, 1 łyżeczka
  • sól, 1 i 1/2 łyżeczki
  • ostra papryka w proszku, 1 łyżeczka

 

Piekarnik nagrzać do 180 stopni (funkcja grill).

Paprykę słodką i ostrą oczyścić z nasion, przekroić na ćwiartki i rozłożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika i piec w 180 stopniach przez ok.50 minut. Papryka powinna być lekko spieczona, pozwoli to nadać paście lekko dymny posmak. Po upieczeniu paprykę należy wrzucić do garnka i przykryć na chwilę pokrywką lub folią spożywczą, a następnie obrać ze skórki.

Dynię oczyścić z pestek i skórki, pokroić na kostki 3x3cm, ułożyć na blaszce do pieczenia, włożyć do piekarnika, w którym piecze się papryka i piec w 180 stopniach przez ok. 40 minut.

Cebulę i czosnek obrać, włożyć do naczynia żaroodpornego i piec w tej samej temperaturze, co pozostałe warzywa przez ok. 40 minut.

Gdy warzywa są już upieczone, należy przepuścić je przez maszynkę do mielenia mięsa lub przez przecierak (grube oczka), przełożyć do garnka. Doprawić i zagotować. Przełożyć do wyparzonych słoików (sposób wyparzania podany w innych przepisach z działu Spiżarnia), oczyścić brzegi słoików, zamknąć je i pasteryzować w garnku z wodą (dno wyłożone ściereczką) przez 22 minuty (woda ma się ciągle gotować).

Pasta z dyni i papryki

Wyjadacz radzi: Blaszkę z dynią, cebulą i czosnkiem można włożyć do piekarnika po ok.15 minutach pieczenia papryki. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu.

About the author

wyjadalnia

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *